Zakończyliśmy projekt w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. Przez ponad dwa miesiące osadzeni poznawali techniki ceramiczne. Projekt skierowany był do osób z niepełnosprawnością, efektem warsztatów miałyby być prace związane z tym tematem. Powstały wspaniałe rzeźby, niektóre surrealistyczne, inne bardzo realistyczne z wielkim ładunkiem emocji. Szybko okazało się, że warsztatowicze złapali bakcyla. Zaskakujące było to, że sami chętnie podejmowali działania twórcze, realizowali swoje pomysły, przynosili szkice.. Czuliśmy trochę niedosyt. Atmosfera sprzyjała więc pojawił się pomysł na pracę zbiorową.
Totalne szaleństwo! Rafa koralowa!
Pracowaliśmy w grupach, wyspecjalizowały się osoby od ryb, od rozgwiazd czy kolonii gąbek. Efektem jest mural o wielkości 5 m długości i wysoki na 3 m. Zdobi więzienny korytarz.
To były piękne warsztaty, niektórym uczestnikom udało się wypracować własny styl. Fajna była odwaga z jaką mieszali kolory, jak podejmowali bardzo trudne realizacje, jak nie zniechęcali się gdy coś po prostu się rozwaliło.
Na koniec usłyszeliśmy słowa „dzięki, że w nas uwierzyliście”.

Dziękuję Stowarzyszeniu Postis i Zakładowi Karnemu w Opolu Lubelskim (szczególne podziękowania dla pani Kasi, pani Agnieszki i pana Łukasza) za możliwość poprowadzenia tych warsztatów. Było to wspaniałe doświadczenie.